ARAÇ KİRALAMA HİZMETİNİN AVATAJLARI
Yurt dışı veya şehir dışından gelen aracı olmayan aileler, iş adamları gidecekleri yer için araca ihtiyaç duyabilirler. Bu gibi kişilerin araç kiralama ihtiyaçları arttıkça, piayasa genelinde de bir çok yeni firma kurulmaya başlanmıştır. Türkiye’de geçmiş yıllarda genellikle havaalanlarında ve büyük kent merkezlerinde faaliyet gösteren araç kiralama firmaları, turizm sektöründeki gelişmelerden dolayı, çoğu turizm bölgesinde hizmet vermektedirler. Her ne kadar turistik yerlerde kiralama hizmeti verilse de, genellikle  araç kiralama hizmetlerinin yoğun olduğu yerler havalimanları, gar istasyonları ve terminallerdir.

 

ARAÇ KİRALARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ
Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. İlk olarak aracın muayenesi yapılmış ve sigortasının eksiksiz olması gerekir. Aracın kaskosu olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Buda araç kiralamada dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Olası bir kaza yaptığınız da sizi büyük masraflarda kurtarır. Araçların çalınmasına karşı firmalar tarafından araçlara navigasyon cihazları bağlanır. Bu sayede araçların kötüye kullanılmasını engellemiş olurlar. Tabii firma için de önemli bir durumdur. Araç kiralamada dikkat edilmesi gereken en büyük noktalardan biri de aracın üstünde önceden oluşmuş kırık, çizik, dökük, vurma durumları varsa eğer kesinlikle aracın tamamını kontrol etmelisiniz. Aksi taktirde araç kiralama firması bu durumu size yükleyebilir ve kanıtlayamayacağınız bir durum olduğu için mağdur duruma düşebilirsiniz. Böyle durumları kesinlikle sözleşmede belirtilmeli ve gereği yapılmalıdır.

 

ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ YARARLARI?

Araç kiralama birçok durumda kullanılmaktadır. İş seyahatleri, aile veya akraba ziyaretleri, önemli bir toplantı için başka bir şehir için ve bunu gibi birçok nedenden dolayı kullanılmaktadır. Araç kiralarken öncelikle 18 yaşını doldurmuş ve ehliyet sahibi olma şartı vardır. Ehliyeti olmayan kişiler hiçbir şekilde araç kiralayamaz. Kiralanan araçlar isteğe ve bulunurluğa göre farklı model ve özellikte kiralanabilir. Yani aileniz ile yapacağınız bir akraba ziyaretinde araç kiralayacaksanız eğer firmada bulunan rahat ve konforlu bir araba kiralayabilirsiniz. Gideceğiniz yeri tam olarak bilmiyor iseniz firmadan navigasyon isteyebilirsiniz. Küçük bebeğiniz var ise kirayacağınız araç için bebek koltuğu isteyebilirsiniz. Birçok konuda araç kiralama firmaları destek vermektedir.